Badania kierowców zawodowych
Kim jest kierowca zawodowy?
Otóż kierowca zawodowy to osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia pojazdów silnikowych i pozyskująca wynagrodzenie właśnie poprzez prowadzenie wyżej wymienionych pojazdów w celach zarobkowych.
Osoby chcące wykonywać zawód kierowcy, muszą skończyć odpowiednie kursy i szkolenia, celem uzyskania świadectwa kwalifikacji uprawniającego ich do prowadzenia zawodowo pojazdów.
Jednakże same kursy nie są wystarczające, gdyż niezwykle istotne i bezwzględnie wymagane są badania psychotechniczne.
Na czym polegają badania psychotechniczne kierowcy zawodowego?
Praca kierowcy zawodowego jest niezwykle odpowiedzialna, stąd też wymóg, aby kandydaci do wykonywania tego zawodu byli w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej. Kierowca musi w różnych sytuacjach na drodze sprawnie reagować oraz wykazać się trzeźwym myśleniem. W związku z powyższym kandydaci na kierowcę zawodowego oraz osoby pracujące już w tym zawodzie muszę poddawać się badaniom psychotechnicznym.
Takie badania są ważne przez okres 5 lat, po tym czasie należy je odnawiać. Częstotliwość ich wykonywania zmienia się po ukończeniu 60 roku życia kierowcy, wówczas trzeba je wykonywać co 30 miesięcy.
Psycholog przeprowadzający badanie jest zobowiązany do stosowania metod badawczych, ściśle sprecyzowanych przez ustawodawcę. Na ich podstawie weryfikuje reakcję osoby badanej na sytuacje stresowe, aby móc ocenić, czy jest opanowana i empatyczna. Oczywiście priorytetem jest sprawność intelektualna kandydata na kierowcę zawodowego, gdyż najważniejsze jest bezpieczeństwo na drodze i pełna odpowiedzialność.
Oprócz badań psychologicznych przeprowadzane są również badania diagnostyczne, pozwalające ocenić sprawność fizyczną danej osoby. W związku z tym wykonywane są badania okulistyczne, neurologiczne i wiele innych.
Uzyskując komplet wyników badań psychotechnicznych, wyłania się całościowy obraz tego, czy dana osoba ma predyspozycje do bycia kierowcą zawodowym.
Dodaj komentarz