Uzależnienia
Proces dojrzewania osobowości zależy od wielu czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Osoby będące niedojrzałe emocjonalnie zazwyczaj mają znacznie więcej problemów z pokonywaniem trudności w życiu codziennym niż osoby dojrzałe. Bardzo często potrzebują różnego rodzaju środków odurzających jako polepszaczy samopoczucia. Dla jednych będą to leki a dla innych dostępny na wyciągnięcie ręki alkohol.
Alkohol w początkowym okresie spożywania, często ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie ale jednocześnie znacznie hamuje rozwój osobowości. Często się zdarza, iż osoby nadużywające alkoholu nawet w wieku kilkudziesięciu lat są na poziomie emocjonalnym kilkunastolatków. Alkohol pozwala na odblokowanie naszych zahamowań, pozwala na ekspresję emocji oraz wzmacnia nasze ogólne poczucie własnej wartości. Jednak w miarę picia człowiek traci rzeczywisty obraz własnej osoby oraz niewłaściwie postrzega rzeczywistość, w której się znajduje. Staje się rozdarty wewnętrznie. Na wszelkie sytuacje stresowe reaguje złością, lękiem i poczuciem zagrożenia. W życiu zaczyna się kierować systemem iluzji i zaprzeczenia.
Praca terapeutyczna osoby uzależnionej od alkoholu jest ściśle związana z rozwojem dojrzałości emocjonalnej. Pozwala na uzyskanie nowego spojrzenia na swoją osobę oraz umożliwia kontrolowanie własnego postępowania. Rozwój osobowości osoby uzależnionej musi mieć miejsce pod ścisłą kontrolą psychologów lub psychoterapeutów. Zmiany, które następują w pacjencie odnoszą się również do orientacji na wartości oraz poczucia sensu życia. Należy pamiętać, iż proces przemiany osobowości jest bardzo złożony i często poprzedzony pasmem porażek. Niemniej jednak przemiana osobowości ku większej dojrzałości jest możliwa, co stanowi przykład wielu trzeźwiejących alkoholików.