Leczenie choroby Alzheimera
Przyjmuje się, że choroba Alzheimera to jedna z najczęstszych chorób, jakie dotykają osoby starsze. Charakterystycznym objawem jej jest zanik pamięci. Choroba ta, znana również jako otępienie starcze, związana jest ze wszelkimi zmianami, jakie zachodzą w mózgu.
Jakie mogą być czynniki ryzyka wystąpienia choroby?
Wśród najpopularniejszych wymienia się przede wszystkim:
• Urazy głowy,
• Nadciśnienie tętnicze,
• Wiek powyżej 65 lat,
• Predyspozycje genetyczne
Jak leczyć tę chorobę?
Niestety, choroba ta należy do nieuleczalnych. Stosuje się jedynie leki, które mogą spowolnić chorobę. Podstawowymi medykamentami są tabletki, czy też plastry, które nakleja się na ciało chorego. Ich zadaniem jest hamowanie enzymu, który jest odpowiedzialny za rozkładanie jednego neuroprzekaźników w mózgu pacjenta. W początkowej fazie choroby zaleca się stosowanie preparatów odżywczych, które pozytywnie wpływają na pamięć. Zawierają one m.in. takie składniki jak: kwasy omega-3, witaminy z grup: A, C, E, a także B. W leczeniu choroby Alzheimera wykorzystuje się przede wszystkim takie leki, które poprawią przepływ mózgowy, czyli tzw. leki prokognitywne. Za ich główne zadanie uważa się usprawnienie wszelkich procesów pamięciowych oraz poznawczych. Bardzo często, w trakcie trwania choroby, pacjentom przepisywane są leki, które poprawiają przepływ mózgowy. Co to właściwie znaczy? Nic innego jak usprawnienie funkcjonowania pracy mózgu, a także jego odpowiednie odżywienie. O jakich lekach mowa? O piracetamie, winpocetynie, nicergolinie, selegilinie, czy też wyciągu z miłorzęba japońskiego.
Choroba Alzheimera to proces, który stopniowo obniża sprawność fizyczną i psychiczną chorego. Obecnie uważa się, że regularne przyjmowanie zaleconych przez lekarza leków może spowolnić przebieg choroby, ale niestety, nic nie jest w stanie jej całkowicie wyeliminować. Warto pamiętać o tym, że w czasie choroby u niektórych mogą pojawić się zaburzenia nastroju, a nawet – depresje. W takich przypadkach niezbędna okaże się psychoterapia oraz psychofarmakoterapia.
Dodaj komentarz