Skuteczność zaszycia alkoholowego

„Wszywka alkoholowa” to farmakologiczny sposób leczenia alkoholizmu polegający na umieszczeniu w ciele pacjenta (zazwyczaj w okolicach łopatki lub pośladka) tabletek o nazwie esperal, zawierających substancję czynną disulfiram. O ilości zastosowanego środka decyduje lekarz. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a warunkiem koniecznym do jego przeprowadzenia jest zachowanie przez pacjenta 12-godzinnej abstynencji.
Działanie esperalu polega na wywoływaniu bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych po wypiciu alkoholu poprzez zaburzenie metabolizmu alkoholu w wątrobie – pacjent może cierpieć z powodu bólu głowy, wymiotów, mdłości, duszności, tachykardii, a w bardzo skrajnych przypadkach możliwy jest nawet zawał serca.

Esperal jest środkiem cenionym w dużej mierze ze względu na ekonomiczność tego rozwiązania – według producenta środek wystarcza na około 8 miesięcy, jednak według lekarzy ze strony https://www.esperal-warszawa.com.pl i pacjentów działa dłużej, nawet do 12 miesięcy.

Disulfiram sam w sobie nie stanowi leku na alkoholizm, jednak w bardzo skuteczny sposób wspiera terapię psychiatryczną bądź leczenie odwykowe. Sprawia, że chory boi się spożyć alkohol w obawie przed wystąpieniem skutków ubocznych. Nie zwalczy uzależnienia psychicznego, ale poniekąd daje alkoholikowi komfortowe poczucie, że nie może pić, więc tego nie zrobi.

Środek ten polecany jest także osobom, u których prowadzona tylko i wyłącznie terapia psychologiczna, bez zastosowania leczenia farmakologicznego, nie przyniosła zadowalających efektów w postaci zaprzestania picia. Mówi się niekiedy, że esperal jest ostatnią deską ratunku dla alkoholików w sytuacji, gdy leczenie w warunkach klinicznych się nie sprawdza.

Zdarza się, że chory pomimo zastosowania „wszywki”, spożyje alkohol. Wówczas istnieje szansa, że wywoła u siebie awersję, dzięki czemu leczenie będzie przyniesie rzeczywiste efekty.

Należy pamiętać, że wsparcie rodziny oraz doświadczonego terapeuty jest niezbędne ze względu na duże obciążenie psychiczne pacjenta po zastosowaniu esperalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *